Kako da se pripremite za vožnju na godišnji odmor?
Saznajte uputstva za vozače koji kreću na put u letnjim mesecima
Mnogi biraju auto kao prevozno sredstvo za neka duža putovanja, na primer u inostranstvo ili na more. Zbog čestih gužvi na putevima, ali i velikih temperatura, važno je da se vaš automobil nalazi u dobrom stanju kako biste sigurno putovali. Priprema automobila za zimsku vožnju nešto je komplikovanija od letnje pripreme jer podrazumeva zimske gume, lance za točkove i sličnu opremu. Ipak, i za letnju vožnju važe neka pravila.
Proveriti nivo ulja u motoru i klima uređaj
Da li ste znali da čak petina vozača vozi sa premalo ili previše ulja u motoru? Provera ulja nije komplikovana pa se savetuje da se uradi na pravi način. Provera klima uređaja je takođe neophodna i radi se pre početka sezone. Provera se vrši tako što se proverava da li dovoljno hladi i da li radi u svim brzinama. Slabo hlađenje znači da nema dovoljno rashladnog fluida u sistemu. Gas u klima uređaju bi trebalo da se dopuni na svakih 2-3 godine (odnosno 4 godine od datuma proizvodnje automobila). Često je uzrok nedostatka fluida njegovo curenje usled oštećenja na cevima. Ovi problemi se rešavaju u specijalizovanom servisu klima uređaja. Druga stvar koja je važna za dobro funkcionisanje klime je zamena filtera. Filter skuplja bakterije i sprečava da dospeju u kabinu vozila. Proizvođači automobila obično preporučuju zamenu filtera na svakih 10-15 hiljada pređenih kilometara.
Ne preterivati s hlađenjem vozila
Nepravilno podešena temperatura može da bude veoma opasna. Preporučljivo je da razlika temperature u kolima i spoljne temperature ne bude veća od 5-6°C. Savetuje se da, ako već preterujemo i pravimo temperaturne razlike veće od 10°C, isključimo klimu 15-ak minuta pre izlaska iz vozila kako bi se razlika u temperaturi koliko toliko smanjila. Još jedan savet u vezi temperature u vozilima tokom letnjih meseci je da automobil parkirate u hladu i da koristite neku zaštitu od sunca za stakla.
Bezbednost na putevima tokom turističke sezone
Umor prilikom vožnje je uzrok mnogih saobraćajnih nezgoda. Osnovno je da na put ne krećete ukoliko niste odmorni. Idealno bi bilo da se na svakih dva sata vožnje napravi pola sata pauze. Naravno, gde god da putujete važno je pridržavati se saobraćajnih propisa i znakova. Nikad ne primenjujte rizična preticanja.